Jak sobie radzić z ociepleniem domu

Nie daj zaskoczyć się zimie

Jeżeli zimą nasze rachunki za ogrzewanie wzrastają do niebotycznych rozmiarów, należałoby rozważyć docieplenie domu. Dobrze ocieplony dom zimą zatrzymuje ciepło, a w czasie upałów – chłód.

Sposoby na izolacje cieplną domu:

  • Jeżeli jeszcze nie mamy elewacji lub nadaje się ona do wymiany możemy ocieplić ściany domu z zewnątrz. W takim wypadku musimy zdecydować: płyty styropianowe czy wełna mineralna (szklana lub skalna). Styropian jest tańszy i łatwiejszy w ułożeniu, jednak bardziej efektywna będzie wełna. Zazwyczaj stosuje się płyty styropianowe o grubości 12 – 15 cm oraz maty lub płyty wełny o grubości 15-20 cm. Należy pamiętać, że wełna z czasem będzie coraz bardziej zbita i straci na objętości. Warto również sprawdzić, czy ekipa budowlana, która będzie nam robić elewację potrafi położyć ją na ścianach docieplonych wełną mineralną. A najlepiej wynająć do tych dwóch zadań jedną, specjalizującą się w podobnych pracach, firmę.
  • Jeżeli dom jest już wykończony z zewnątrz i nie ma możliwości dodania materiału izolującego pod elewację, można rozważyć dodanie styropianu pod ścianki z płyt gipsowych wewnątrz domu. To rozwiązanie stosuje się jednak rzadko. Najczęściej oznaczałoby to duży remont w domu, a jego efekty izolujące mogłyby być niewystarczające.
  • Jeżeli jest taka możliwość najlepiej docieplić poddasze (jeżeli nie jest ono użytkowe). Jak wiadomo najwięcej ciepła ucieka “od góry”, więc taki sposób docieplenia pozytywnie zadziała na temperaturę w całym domu. Warto wspomnieć, że taka forma remontu jest szybka i nie jest uciążliwa, gdyż odbywa się poza strefą zamieszkania. Jeśli się da wełna mineralna może zostać ułożona bezpośrednio na podłodze poddasza. Należy jednak wiedzieć, że nie będzie można później tamtędy przechodzić. Jeżeli chcielibyśmy w jakiś sposób korzystać z poddasza należałoby na wełnie ułożyć podłogę. Najczęściej jednak wyznacza się ścieżkę umożliwiającą przejście na dach, jeśli będzie to konieczne.
  • Jeżeli nasze poddasze jest wyjątkowo ciasne i nie da się tam wejść ani ułożyć mat z wełny mineralnej można rozważyć nadmuchanie stropu tzw. granulatem wełny mineralnej. Powstaje on jako skutek uboczny produkcji wełny i ma takie same właściwości. Aby docieplić poddasze tego typu produktem należy jednak zatrudnić wyspecjalizowaną firmę. Do nadmuchiwania stropodachu granulatem używa się specjalnych agregatów. Taka metoda szczególnie sprawdza się w starych blokach, które często nie mają żadnej izolacji, a przestrzeń na poddaszu jest minimalna.

 

Be the first to comment on "Jak sobie radzić z ociepleniem domu"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*