Wełna mineralna – do czego służy i czy jest opłacalna?

Wełna mineralna jest jednym z podstawowych produktów używanych do ocieplania domu. Jej struktura oraz forma pozwalają na zachowanie optymalnej ciepłoty we wnętrzu oraz wyraźnie wpływa na oszczędzanie energii – gdyż jest bardzo szczelna.

Właściwości i zastosowanie wełny mineralnej

Materiał, jakim jest wełna mineralna pochwalić się może zróżnicowanymi właściwościami. Przede wszystkim, jej korzyści wykorzystywane są w przemyśle budowniczym w izolacji i ocieplaniu budynków. Przeznaczona jest do montowania zarówno po zewnętrznej stronie budynków, jak i wewnętrznej – w zależności od zapotrzebowania. Co istotne, jej praca nie kończy się tutaj, bowiem równie często używana jest do izolacji akustycznej oraz termicznej dachów, stropów czy nawet ciągów instalacyjnych oraz podłóg. Jak widać, wełna mineralna ma niezwykle rozbudowane możliwości zastosowania.

Dlaczego wełna mineralna jest tak dobrym izolatorem

Za powyższe możliwości i korzyści z wybrania wełny mineralnej odpowiada głównie jej niezmiernie niski współczynnik przewodzenia ciepła. Co istotne, wbrew pozorom materiał ten do łatwopalnych nie należy i cechuje się wysoką ognioodpornością. Z racji tego, iż odporna jest również na wiele innych czynników utrzymuje jedną z najlepszych jakości powietrza w pomieszczeniach, które izoluje. Jest sprężysta, stabilna, trwała, a do tego bardzo wytrzymała – wykazuje też neutralność w stosunku do substancji chemicznych i biologicznych, co tylko zwiększa jej atrakcyjność.

Z czego stworzona jest wełna mineralna?

Każdemu z nas w trakcie remontu czy budowy domu zależy na tym, aby móc choć trochę zaoszczędzić na materiałach, jednocześnie nie tracąc na ich wartości jakościowej. Tutaj, raz jeszcze produkt jakim jest wełna mineralna wychodzi na przeciw takim oczekiwaniom. Wykonana ze specjalnej mieszanki opartej na różnorodnych żywicach jest nie tylko tania, prosta w utrzymaniu, ale i w pełni spełnia swoje zadanie szczelnej izolacji budynków. Co ciekawe, dostać ją możemy w wielu formach, do najczęściej spotykanych należą: klasyczne zbite płyty, maty, otuliny a nawet granulki.

Wełna mineralna ma podobne właściwości jak styropian. Oba produkty izolują oraz pełnią funkcję dźwiękoszczelną w mieszkaniach, jednak ten drugi nie jest tak wytrzymały i elastyczny jak wełna, a przede wszystkim, nie posiada funkcji wodoodpornej. Jednakże, sama wełna mineralna także posiada parę wad. Z racji na to, iż nie należy do najlżejszych materiałów jej montaż może kosztować nas więcej czasu, w porównaniu do innych materiałów. Mimo tego nadal to właśnie wełna mineralna jest jednym z najlepszych wyborów w kategorii izolatorów.

Be the first to comment on "Wełna mineralna – do czego służy i czy jest opłacalna?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*