Wełna mineralna

Wełna mineralna to niemetaliczny produkt nieorganiczny wytwarzany ze starannie kontrolowanej mieszanki surowców, zawierający głównie materiał skalny lub krzemionkę, które ogrzewa się do wysokiej temperatury aż do stopienia. Wełna skalna produkowana jest z bazaltu, a wełna szklana z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej. Do surowca w trakcie procesów produkcyjnych dodaje się również gabro, dolomit lub wapień. Stopione szkło lub kamień są następnie wirowane i formowane w elastyczną, włóknistą matę do dalszego przetwarzania w gotowe produkty. Wyjątkowe właściwości termiczne, ogniowe i akustyczne wełna mineralna zawdzięcza matom wykonanym z włókien.

Jest to bardzo wszechstronny materiał, który może posiadać zróżnicowaną gęstość , aby móc nadać różne właściwości, uformowane w różne kształty i pokryte różnymi materiałami. Gama produktów obejmuje od luźnego granulowanego materiału stosowanego do wdmuchiwanej izolacji ścian szczelinowych, płyt do ścian, rolek do izolacji poddasza, do wstępnie uformowanych i licowanych kształtowników, płyt sufitowych i paneli akustycznych.

Izolacja cieplna

Wydajność cieplna wełny mineralnej wynika głównie z zapobiegania konwekcji poprzez uwięzienie powietrza w macierzy wełnianej o otwartych komórkach. Przewodnictwo jest zredukowane, ponieważ jest bardzo mało stałego materiału do zapewnienia ścieżek przewodnictwa cieplnego, a uwięzione, statyczne powietrze ma niską przewodność cieplną. Przenikanie ciepła jest również zmniejszone, ponieważ materiał działa jako fizyczna bariera dla procesów radiacyjnych.

Izolacja akustyczna

Porowate materiały, takie jak wełna mineralna, działają, kontrolująco i redukująco na hałas, umożliwiając ruch powietrza wewnątrz materiału. Fluktuacje cząsteczek powietrza – które tworzą fale dźwiękowe – przenoszą się do wnętrza wełny mineralnej, gdzie tarcie między cząstkami powietrza i wąskimi drogami oddechowymi materiału powoduje rozpraszanie energii dźwięku w postaci ciepła. Aby izolacja akustyka spełniała swoja rolę niezbędna jest izolacyjność akustyczna całej przegrody budowlanej (np. ścianek działowych wykonanych w systemie suchej zabudowy).

rockwool

Be the first to comment on "Wełna mineralna"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*